(Enterprise Services Architecture (ESA و كاربرد آن

چندي است که مباحثي مانند Service Oriented Architecture(SOA)  وپس از آن  Enterprise Services Architecture(ESA) مطرح شده است . برخي شرکتهاي نرم افزاري امکانات و زيرساختها و معماري ارائه مي دهند تا امکان استفاده از اين تکنولوژيها فراهم گردد. کاربرد اين تکنولوژي چيست؟ و ضرورت استفاده از آنها کجاست ؟ در يک مثال از مثالهايي که شرکت  SAP   آن را مطرح کرده است نمونه اي از ضرورت و کاربرد اين تکنولوژي مطرح شده است. مثالهاي ديگري نيز وجود دارد که ميتوان با مراجعه به سايت شرکتهاي مطرح که ادعاي فعاليت و موفقيت در اين زمينه را دارند مانند  SAP  و Oracle  و … آنها را مشاهده نمود.

 

ضرورت کاربرد  ESA براي کمپانيهاي نفتي :

نگهداري تجهيزات براي صنايع نفتي هم ارز با مديريت نقدينگي و پول براي بانكها ست. كمپانيهاي نفتي داراي تجهيزاتي هستند كه ميلياردها دلار  ارزش دارد . بسياري از تجهيزات  مانند دكلهاي حفاري چاههاي نفتي يا پالايشگاهها داراي پيچيدگيهاي خاصي هستند . اين تجهيزات عموما در مكانهاي پراكنده اي قرار دارند. توقف هريك از آنها ولو بصورت كوتاه مدت و چند ساعت ميليونها دلار خسارت درپي خواهد داشت.

فرآيند نگهداري تجهيزات در كمپانيهاي نفتي مشاركت بسياري از كارشناسان و متخصصان را طلب مي كند. زمانيكه پيشرفت حفاري چاههاي نفتي كند ميشود و يا مشكل و مورد غير نرمالي در فرآيند پالايش پديدار ميشود  ، هزاران دليل و عامل ممكن است بوجود اورنده اين مشكلات باشد. در اين وضعيت مهندسين حاضر  تمامي مدارك و شواهد و دلايل را گردآوري كرده و از خبرگان و كارشناسان تقاضاي كمك ميكنند. اطلاعات مهم در مورد دسترسي به قطعات ، قراردادها و توافقات با تامين كنندگان ، بودجه و همانند آن در بايگانيهاي متفاوت و در سيستمهاي متفاوتي با ساختار متفاوت قرار دارد.

تلاش و تقلاي تمامي افراد در گير بر اساس تعاملات و تبادل اطلاعات و بحثها و بررسيهايي كه بر اساس جرياني از اطلاعات دسته بندي نشده از طريق e-mail و صفحات گسترده و نوشنجات ومدارك و… دنبال ميشود ، ادامه مي يابدبعنوان مثال براي بدست آوردن مثلا ميانگين يک سري اعداد بايستي آنها را از محيطهاي email و Excel  و گزارشات دستي جمع آوري نموده و سپس نسبت به ميانگين گرفتن آن اقدام نمود . ماحصل كار صرف زمان گران و فراواني است كه براي نتيجه گيري  نهايي طول مي كشد. هرگونه تلاشي براي  يكپارچه سازي سيستمها بمنظور اتوماتيك نمودن اين فرايندها ، كوهي از مشكلات مربوط به يكپارچه سازي سيستمهاي نا همگون و متفاوت را در بر خواهد داشت .

 

 

راه حل چيست ؟

 يكي از مواردي كه امروزه بصورت گسترده اي در حال استفاده است Web Service ها ميباشند اين سرويسها  عموما براي استفاده از امكاناتي كه يك Application منفرد ارائه ميدهد كاربرد دارد.  اما Web service ها براي جوابگويي به سناريوهاي پيچيده اي همچون موارد فوق ناكافي هستند.

 شايد مثالي ديگر بتواند مشكل را گويا تر بيان كند . حذف يك ركورد سفارش را درنظر بگيريد برخي مواقع اين يك مرحله واحد در يك سيستم خاص مي باشد. براي اجراي اين امر Web Service ها ميتوانند جوابگو باشند و كفايت ميكنند . اما اگر مثال ما در مورد Cancel  نمودن سفارش يك مشتري باشد وضعيت بگونه ديگري است در اين مورد فانكشنها و فعاليتهاي متفاوتي از قبيل:

o       ارسال تائيديه به مشتري

o       حذف سفارش از برنامه توليد

o       آزادسازي مواد تخصيص يافته به سفارش در انبارها

o       آگاه ساختن بخش انبارها به اين مسئله

o       و …

o       ونهايتا حذف سفارش يا تغيير وضعيت اين سفارش

 بايستي اجرا گردد. هريك از اينها ممكن است يك Web Service ارائه شده توسط سيستمهاي متفاوت باشد.بنابر اين  يك راه حل خوب end-to-end براي  Cancel  كردن يك سفارش ، بايستي توان ارائه يك سرويس بسيار قوي در سطح سازمان را دارا باشد.

اينجاست كه مبحث ديگري با عنوان (ESA) Enterprise Services Architecture مطرح ميشود كه غولهاي نرم افزاري دنيا مانند SoftwareAG  ,Oracle , Sap  و …در تلاشند تا هريك به سهم خود بتوانند ابزارها و بسترهاي مناسبي براي كاربردي تر نمودن آن ارائه دهند.

در مثال ارائه شده در مورد شركتهاي نفتي ، با استفاده از اين تكنولوژي به وضعيتي خواهيم رسيد كه :

o       اطلاعات  بصورت Real-time در دسترس قرار گيرد

o       تصميم گيريهاي آگاهانه تر و سريعتري در سيستم اعمال گردد

o       فرآيند نگهداري تجهيزات بسيار شفاف شده

o       اطلاعات از طريق اينترنت و با يك رابط سازگار در دسترس قرار گيرد .

 

 

 

 

 

و در نهايت :

بعبارتي ميتوان گفت Enterprise service  ها به سازمانها اين امكان را مي دهند كه بتوانند

«بسهولت application هاي مركب را بگونه اي بسازند كه با استفاده از سيستمهاي موجود و با تركيب فانكشنها و اطلاعات موجود بتوانند بهترين جواب و راه حل را براي سازمان به ارمغان بياورند.»

تمامي اين سرويسهاي مركب از طريق استانداردهايWeb service  ها كه ميتوانند در يك repository  مشخص قرار داشته باشند  با هم ارتباط خواهند داشت .

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: